Ko likt dzemdību somā?
Ko likt dzemdību somā?
Bieži tiek uzdoti jautājumi un meklēti pieredzes stāsti par to, ko likt dzemdību somā un kas izrādījās lieks, kā arī par jaundzimušā drēbīšu izmēriem.
Sākšu ar ieteikumu, kā kārtot dzemdību somu. Es iesaku vadīties pēc tāda paša principa, kā Tu kārtotu ceļojuma somu/somas, proti, rokas bagāžā parasti liek to, kas ir vajadzīgs ceļošanai, šajā gadījumā dzemdībām, tātad:
- ID dokuments;
- Mātes pase un citi izmeklējumi, ārstu slēdzieni, ja tādi ir
- dzemdību plāns (par dzemdību plāna nozīmi vairāk var lasīt šeit.);
- plaušu rentgens (atbalsta personai);
- dzemdību ''tērps'' (ērts kokvilnas apģērbs, maiņas apavi, zeķes. Ja plānotas ūdens dzemdības un nav vēlēšanās būt pilnīgi kailai, tad noderēs piemērots apģērbs ūdenim, piemēram, peldkostīms, krūšturis, sporta krūšturis);
- pampers un pirmās drēbītes mazulim;
Noderīgi, bet ne obligāti:
- nelielas (apm. 0.5L) ūdens pudeles + salmiņš. Salmiņš var būt noderīgs brīžos, kad mamma ir tādās dzemdību pozās, kā, piemērams, četrrāpus, atspiedusies uz bumbas, pārliekusies pār vannas malu u.tml.
- austiņas, ja ir plānots klausīties mūziku, dzemdību affirmācijas vai meditācijas;
- veselīgas uzkodas enerģijai;
- dzemdību bumba + pumpis, TENS aparātiņs, ja plānots tādus izmantot.
- higiēniskā lūpkrāsa/mitronošs lūpu balzams
- mini gaisa ventilators/ vēdeklītis, ja ir karsta vasaras diena
''Nododamajā bagāžā'':
Viss pārējais, kas ir vajadzīgs turpmākajām dienām stacionārā:
- ērts apģērbs sev, pamperi, autiņi un apģērbs mazulim. Slimnīcu mājas lapās ir atrodami saraksti ar to, ko un cik daudz slimnīca rekomendē likt dzemdību somā gan priekš mazulīša, gan mammas, tāpēc es sīkāk šeit to neuzskaitīšu.
- higiēnas piederumi;
- zīdīšanas krūšturis (ja plāno krūtsbarošanu);
- (recepšu) medikamenti, ja Tev ir kāda hroniska saslimšana, un ārsts tādus nozīmējis;
- telefona lādētājs;
Noderīgi var būt:
- grāmata/žurnāli;
- veselīgas uzkodas
- mini gaisa ventilators/vēdeklītis, ja ir karsta vasaras diena
- savs spilvens un pleds
- nauda/bankas maksājumu karte
Bieži ir nācies dzirdēt jautājumu par jaundzimušā apģērbu. Tā kā nav iespējams paredzēt mazuļa lielumu un daudzi bērni mūsdienās piedzimstot ir jau garāki par 50 cm (daži jau pat tuvāk 60 cm), tad drošāk uz stacionāru būtu ņemt 56 cm vai pat 62 cm izmēra apģērbu. Mazulis pirmajos mēnēšos aug ļoti strauji, viņš var izaugt pat par 3-4 cm viena mēneša laikā, tāpēc, 56 cm izmēra apģērbi, ja vien nav piedzimis ļoti mazs bēbītis, ļoti ātri paliks par mazu.
Esmu arī dzirdējusi jautājumus par to, cik daudz pamperus priekš mazuļa ņemt līdzi uz stacionāru,. Bieži izskan ieteikumi par krēmu mammas krūtsgaliem, ja plānota krūtsbarošana, un laktācijas ielikņi, kas var būt noderīgi, bet var arī izrādīties lieki. Es ieteiktu neaizrauties ar visa kā sapirkšanu, jo parasti slimnīcās ir aptiekas, kur var nopirkt gan pamperus, ja tomēr pietrūkst, gan krēmus krūtsgaliem, ja rodas tāda vajadzība. Atceries par naudu/bankas maksājumu karti!
Tā kā dzemdību sākšanos nevar paredzēt un iznēsāta grūtniecība skaitās jau no 37. grūtniecības nedēļas, būtu vēlams dzemdību somu sagatavot līdz 37. grūtniecības nedēļai. Gatavojot dzemdību somu, ņem vērā sezonu.
Lai Tev vieglas dzemdības un skaista satikšanās ar mazuli!
Laura
Childbirth International dzemdību dūla,
sertificēta hipnodzemdību skolotāja.